تبلیغات
خاطرات من و عزیزی - اطلاعاتی در خصوص كانادا و من

خاطرات من و عزیزی

هیچ وقت برای تازه شدن دیر نیست

سلام به همه
 
چند وقتی هست كه چیزی ننوشتم و این هم به خاطر یك كم كارهای زیادی هست كه دارم . راستی برای سفر بعدی ام به كانادا باید یه بلیط بخرم و این دفعه قصدم اینه كه زمان بیشتری رو اونجا بمونم و احتمالا" هم از ایر لاین قطری خرید كنم راستش همیشه با KLM و لوفت هانزا مسافرت كردم با امارات هم قبلا" ژوهانسبورگ افریقا رفته بودم كه كیفیت خوبی داشت مشكل هواپیمایی های اروپایی به نظر من فاصله صندلی ها هست ولی هواپیمایی های عربی جدیدا" A380 گذاشتن كه خیلی راحته .حالا ببینم چی میشه . راستی یه اطلاعاتی داشتم از یه جایی در خصوص كانادا میخوندم كه بد ندیدم برای شما هم بذارم اطلاعاتی كه به صورت خیلی كوتاه كانادا رو معرفی كرده بود به نظرم برای شما هم شاید جالب باشه پس یه بار هم شده بخونینش و نظرتون رو به من بدین :
 

كانادا كشوری در شمال قاره آمریكای شمالی و دومین كشور پهناور جهان است كه بخش زیادی از خاك آن به دلیل سرمای هوا و نزدیكی به قطب شمال، خالی از سكنه ‌است. ساختار حكومت در كانادا از پادشاه یا ملكه بریتانیا، دولت محوری فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار كل كه به عنوان نماینده ملكه الیزابت (یا به طور كلی پادشاه) ایفای نقش می‌كند، تشكیل شده‌ است.
 
پادشاه دومین كشور بزرگ جهان به لحاظ وسعت، ملكه انگلیس است كه قانون با امضا و نام او رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا می‌كند.

رأی دهندگان كانادا و شهروندان نیز در قاعده این هرم قرار می‌گیرند. پادشاه كشور كانادا، ملكه الیزابت دوم است كه قانون به امضا و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی می‌یابد. این كشور با دارا بودن 10 استان و 3 ناحیه توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، كه در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته و كانادای متحد را پدید آورده‌اند.

این كشور از غرب و شرق به اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و قاره شمالگان محدود می‌شود و از جنوب و شمال غرب با ایالات متحده آمریكا همسایه‌است.

هرچند كانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین كشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یك پنجم جمعیت روسیه است. نزدیك به 90 درصد از جمعیت این كشور تا فاصله 200 كیلومتری مرز آمریكا زندگی می‌كنند. نزدیكی جغرافیایی این كشور، به آمریكا سبب شده تا روابط اقتصادی كانادا و آمریكا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای كه آمریكا و كانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو كشور با هم از معاملات هر دو كشور دیگری در جهان بیشتر است.

با این حال این رابطه اقتصادی قوی، مضراتی هم برای كانادا در پی داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت كارخانه‌های آمریكایی در نزدیكی مرز دو كشور یكی از این مضرات است. كانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا، در بخش جنوب غربی، جایی كه شهر ونكوور در آن قرار دارد، معتدل است.

آبشار نیاگارا، عریض‌ترین آبشار جهان هم در این كشور قرار دارد. این كشور تا سال 1713 مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس كنترل آن را در دست گرفت. در قرن نوزدهم كانادا استقلال یافت. این كشور عضو كشورهای همسود (مشترك‌المنافع) است. كنفدراسیون كانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود.

پایتخت سیاسی كانادا شهر اتاوا است، محلی كه در آن مجلس كشور و خانه فرماندار كل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی رئیس مملكت است و به عنوان نماینده ملكه الیزابت دوم در كانادا، مستعمره سابق بریتانیا، زندگی می‌كند.

كانادا دارای یك نظام چند حزبی است كه در آن بسیاری از روش‌های قانونگذاری از كنوانسیون‌های نانوشته و پارلمان انگلیس گرفته شده است.

رئیس كشور كانادا ملكه الیزابت دوم است و "دیوید لوید جانستون" فرمانده كل كاناداست. ریاست دولت از سال 85به عهده استفان هارپر است و وزرا معمولا توسط نخست‌وزیر انتخاب و از سوی فرماندار كل منصوب می‌شوند.

آثار بدست آمده از زندگی نخستین بومیان كانادایی كه در بخشی از این كشور به مدت طولانی ساكن بودند و نیز بررسی‌های باستان‌شناسی در شمالی‌ترین بخش كشور، یوكان نشان می‌دهد كه زندگی در آن به 26500 سال پیش در جنوبی‌ترین بخش به 9500 سال پیش برمی گردد.

در سال 1497م(776 ش)، جان كابوت پس از رسیدن به سواحل نیوفوندلند، یك مستعمره بریتانیایی ایجاد كرد. حدود 40 سال بعد، ژاك كارتیه به دهانه رود سن لوران (در نزدیكی شهر مونترال) قدم گذاشته و مستعمره‌ای فرانسوی بنا نهاد. از آن پس، مهاجران بریتانیایی بیشتر در سواحل دریا و خلیج هادسن مستقر شدند، در حالی كه فرانسویان بیشتر به سوی مناطق داخلی كانادا روان شدند. در سال 1783(1162 ش)، بریتانیا كنترل بخش فرانسوی‌نشین كانادا (ایالت كبك كنونی) را نیز در اختیار گرفت.

سیستم قضایی كانادا نقش مهمی در معرفی قوانین این كشور بازی می‌كند و قدرت لغو قوانین مغایر با قانون اساسی را داراست. دادگاه عالی این كشور، بالاترین مرجع قضایی كشور است و توسط قاضی ارشد، ریاست می‌شود. نه عضو آن توسط فرماندار كل به پیشنهاد نخست‌وزیر انتخاب می‌شود.

تمامی قضات در سطح عالی و استینافی (استانی) توسط فرماندار، به پیشنهاد نخست‌وزیر و وزیر امور قضایی، بعد از مشورت با سازمان‌های قانونی غیر دولتی منصوب می‌شوند. اعضای كابینه فدرال، دادگاه‌های عالی در سطح استانی و كشوری، انتخاب می‌كنند. پست‌های قضایی در سطح استانی و كشوری، توسط دیگر دولت‌مردان، انتخاب می‌شوند.

دادگاه عالی كانادا در اتاوا در غرب پارلمان قوانین در همه جا (به جز كبك كه در آنجا قانون مدنی در نظام قضایی حكم‌فرماست)، اجرا می‌شود. قوانین مربوط به جرم و جنایت منحصراً در اختیار مسئولین فدرال است و در سرتاسر كانادا یكی است. سازمان‌های اجرای قوانین، مثل دادگاه‌های جنایی، در هر استان به عهده یك فرد است، اما در مناطق روستایی، نظارت برعهده پلیس سواره نظام سلطنتی كانادا (RCMP) است.

كانادا به عنوان عضو اصلی ناتو (سازمان اتحاد كشورهای آتلانتیك شمالی)است و نیروهای متحد ارتش كانادا (CF)، شامل نیروهای زمینی ارتش، نیروهای دریایی كانادا و نیروهای هوایی است. تجهیزات اصلی CF، شامل 1400 وسیله؟ نقلیه؟ جنگی زره پوش، 34 كشتی جنگی و 861 هواپیمای جنگی است.

هرچند این كشور مستعمره انگلیس است ولی علاوه بر پیروی سیاست‌های لندن، تبعیت ویژه‌ای نیز از آمریكا و رژیم صهیونیستی دارد كه نماد بارز آن در سازمان ملل و شورای امنیت قابل مشاهده است

نوشته شده در یکشنبه 2 مهر 1391 ساعت 12:57 بعد از ظهر توسط نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك


free counters